..

Blog > Komentarze do wpisu

W krzywym zwierciadle czyli subiektywny przegląd wydarzeń '09? (II)

14.07.

Kolejny ranking i kolejne upokorzenie przychodzi przeżyć mieszkańcom Radomia. Gdy w niedawnej klasyfikacji "Przekroju" zajęliśmy ostatnie, 26 miejsce wśród miast przyjaznych dla mieszkańców, władze Radomia zareagowały bardzo nerwowo. Prezydent Andrzej Kosztowniak mówił w wywiadzie dla jednej z lokalnych gazet, że dla niego rankingi nie są ważne, ale istotna jest szczęśliwość mieszkańców. Inni przedstawiciele PiS-u komentowali te wyniki jako próbę dyskredytacji miasta przez "lewicowo - liberalny" tygodnik. Tymczasem dziś ukazał się kolejny ranking, ranking zupełnie już nieliberalnej i nielewicowej "Rzeczpospolitej", dziennika, który można lubić lub nie, ale bez wątpienia opiniotwórczego (nie tak dawno sami radni PiS-u cytowali go na sesji Rady jako medium bardzo obiektywne!!!).  Tym razem ocenie podlegały samorządy poszczególnych miast i niestety Radom zajął w rankingu "Rzepy" przedostatnią, 49 pozycję w stawce 50 miast na prawach powiatu! Co ciekawe  wśród rozmaitych ocen podano także punktację "za zarządzanie" i tu nasze miasto znalazło się również na miejscu 49., podobnie jak przy ocenie sytuacji finansowej! Tym razem nie da się już więc opowiadać bredni, że rządy Prawa i Sprawiedliwości w mieście są profesjonalne i panuje tu powszechna szczęśliwość.

13.08.

No i Radom po raz kolejny pokazał, że jest miastem protestu. Do naszego miasta zjechały pielęgniarki z całego kraju, by wesprzeć strajkujące koleżanki z podległego miastu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Strajk się jednak nie zakończył, tylko jeszcze bardziej zradykalizował - rozpoczęto okupację gabinetu dyrektora placówki. Tematem zajęli się też wreszcie czołowi politycy w kraju.

Donald Tusk za zły stan szpitala oskarżył władze miasta: "- Wszystko wskazuje na to, że kilka lat zmarnowano w tym szpitalu jeśli chodzi o restrukturyzację i oszczędności, bo pielęgniarki powinny więcej zarabiać - mówił. - Natomiast struktura zatrudnienia, podział obowiązków powinny być lepiej zorganizowane. Wiele zależy od ludzi pracujących tam na miejscu - dodał" (cytat pochodzi z "Gazety Wyborczej"

14.08.

Trzech radnych opozycji - Wiesław Wędzonka, Krzysztof Gajewski i ja czyli Bohdan Karaś, spotkało się dzisiaj w godzinach popołudniowych ze strajkującymi pielęgniarkami Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Oby nasza wizyta w szpitalu  była przełomowym momentem w radomskim konflikcie, przynajmniej pojawiła się iskierka nadziei, choć żadnej decyzji jeszcze w tej sprawie nie ma. Mamy nadzieję na kolejne spotkania w trakcie weekendu i dalsze wspólne rozmowy. Obecnie trwają negocjacje pielęgniarek z prezydentem miasta.

28.08.

- Dziękuję wszystkim radnym za tę jednomyślną decyzję - taką oto formułkę z uśmiechem na ustach wygłosił w pewnym momencie dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Było to podziękowanie za zgodę na emisję obligacji komunalnych na kwotę 160 mln złotych, problem jednak w tym, że samorząd przegłosował właśnie akurat ...  zgodę na głosowanie imienne w tej sprawie! To oczywisty lapsus szefa magistratu i jeden z bardziej komicznych czy raczej groteskowych momentów, których podczas ponad trzygodzinnego posiedzenia nie brakowało. O ile jednak incydent ten wzbudził ogólną wesołość, o tyle nie związani z Prawem i Sprawiedliwością obserwatorzy byli mocno zaskoczeni powszechną szczęśliwością większości rajców z tego ugrupowania podczas dyskusji, a nawet  w samym momencie podejmowania tak poważnej w końcu decyzji o  wyemitowaniu  160-milionowych obligacji... "Śmichy - chichy" były tu naprawdę nie na miejscu, a zachowanie i strumienie populizmu okraszane tandetną propagandą w wykonaniu pisowskich aktywistów kazały mi zadać pytanie, czy na sali obrad panuje aktualnie rok 2009 czy np. 1956?

x x x

Głosowanie. 15:12 dla PiS, a w roli głównej znowu obydwie panie radne "niezależne", które niezależnie od sytuacji zawsze popierają Prawo i Sprawiedliwość (wspomniana Agata Morgan oraz Agnieszka Lisiecka - Kowalczyk).

03.09.

Dyrektor Muzeum Motoryzacji w Otrębusach Zbigniew Mikiciuk potwierdził dziś, że wycofuje się definitywnie z planów utworzenia filii w Radomiu. Oferta, którą przygotował była dla miasta zbyt ogólnikowa, a nowej nie jest w stanie przedłożyć ze względu na ograniczenia czasowe. Dziś już chyba nikt nie ma złudzeń, że tej oczekiwanej placówki w mieście po prostu nie będzie. Cóż, wielka szkoda...

27.09.

Dyrektor Muzeum Motoryzacji w Otrębusach Zbigniew Mikiciuk potwierdził dziś, że wycofuje się definitywnie z planów utworzenia filii w Radomiu. Oferta, którą przygotował była dla miasta zbyt ogólnikowa, a nowej nie jest w stanie przedłożyć ze względu na ograniczenia czasowe. Dziś już chyba nikt nie ma złudzeń, że tej oczekiwanej placówki w mieście po prostu nie będzie. Cóż, wielka szkoda...

10.10.

Mieszkańcy Szczecina, Tychów i Radomia są najmniej szczęśliwi i najmniej zadowoleni z życia, co wynika z dokumentu pod nazwą "Diagnoza społeczna 2009" - podał przed chwilą TVN 24! Najlepiej żyje się w Warszawie i Opolu - mówi diagnoza. Komentatorzy podkreślają, że badania przeprowadzono w pierwszej połowie roku, kiedy jeszcze kryzys nie dawał nam się tak mocno we znaki. Na tle szczęśliwej Polski Radom prezentuje się wyjątkowo kiepsko, a to już trzecia ogólnopolska klasyfikacja, w której znajdujemy się na samym dnie.

11.10.

Znowu złe nowiny dla naszego miasta. Kolejne, trzecie już w ciągu bodajże roku ogólnopolskie opracowanie i ponownie Radom na szarym końcu. Tym razem dokument jest wielkiej wagi, chodzi bowiem o "Diagnozę społeczną 2009", a więc obszerne opracowanie dotyczące warunków życia Polaków, wykonane pod egidą profesora Janusza Czapińskiego. Warto podkreslić, że badania te przeprowadzone były na przełomie marca i kwietnia 2009 roku, na próbie ponad 26 tys. Polaków z 36 miast. Jak już informowałem wczoraj, wiele mediów ogólnopolskich podało, że najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy Opola i Warszawy, najmniej zaś Szczecina, Tychów i Radomia.

Niezwykle dosadny jest komentarz w tej sprawie samego profesora Czapińskiego:

"W Radomiu, Tychach czy Szczecinie, w których jakość życia jest najniższa, mieszkańcom niewiele pozostaje poza spakowaniem walizek i opuszczeniem miasta".

15.10.

Dziś odbyła się konferencja prasowa w sprawie badań przeprowadzonych przez firmę Demo Effective Launching i OBOP, prowadzonych w mieście i poza nim jako jeden z etapów na drodze tworzenia strategii marki miasta Radomia. Wyniki tych badań i pierwsze wnioski zaprezentowano dziennikarzom. Własnej ich interpretacji poświęcę niebawem całą serię publikacji, teraz zaś tylko wspomnę, że dziś każdy odbierał je inaczej. PiS oczywiście jako sukces ekipy rządzącej, opozycja przeciwnie. Sam prezydent miasta przyznał jednak w wypowiedzi dla "Gazety": "Niestety, wyniki diagnozy społecznej w dużej mierze pokryły się z wynikami badań przedstawionymi przez firmę pracująca nad marką Radomia". Przypomnijmy, że według badań naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego Radom w ocenie jakości życia znalazł się na ostatnim miejscu spośród 36 większych miast Polski. Ocena prezydenta rozwiewa więc wszelkie wątpliwości co do interpretacji szerszego wymiaru badań przeprowadzonych przez Demo i OBOP.

23.10.

1. Dariusz Wójcik, 2. Jakub Kowalski (obaj PiS), 3. Bohdan Karaś, 4. Jan Pszczoła (obaj SLD - PL) to czołówka końcowej klasyfikacji głosowania Czytelników "Echa Dnia" w plebiscycie na najlepszych radnych w Radomiu. Jak już podkreślałem, sondy sms-owe i internetowe to tylko zabawa, ale w komentarzu padło na mój temat sporo ciepłych słów, co ze strony Redakcji "Echa" jest naprawdę bardzo miłe. Dziękuję serdecznie! Pisowski duet wspierany przez całą stojącą za nim machinę był nie do pokonania, więc pozostaje mi tylko złożyć mu gratulacje.

 

sobota, 02 stycznia 2010, bohdankaras

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: